ERGONOMIA W PRACY SIEDZĄCEJ - BIURKO

Ergonomia jest zbiorem technik i narzędzi, które nie tyle podnoszą komfort pracy, co pozwalają zachować zdrowie w niemal każdych warunkach. Wydawać by się mogło, że to praca stojąca bywa „niebezpieczną” dla kręgosłupa i stawów, jednak każdy typ niesie za sobą szereg zagrożeń. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do opracowanych norm i przepisów, by niwelować ryzyko chorób – w tym i zawodowych.

Prezentujemy przed Państwem początek naszego cyklu. Będziemy rozmawiać o różnych zagrożeniach i najlepszych rozwiązaniach. W tym tekście sprawdzimy jakie biurko będzie właściwe przy pracy siedzącej. Jeżeli jesteś pracodawcą, którego podwładni spędzają wiele godzin za blatem, koniecznie musisz się zapoznać z aktualnymi przepisami i dostosować stanowisko pracy do zasad, które zostały opracowane.

Czym grozi źle dostosowane biurko?

Zanim przejdziemy do aktualnych przepisów i norm, warto dowiedzieć się czym grozi praca w nieprawidłowych warunkach. Siedzący tryb pracy bywa niebezpieczny, ponieważ z jednej strony pracownik ma poczucie komfortu, jednak nie kontroluje położenia swojego ciała, które zastaje się, blokuje, a mięśnie przestają pracować. To prowadzi do bóli, w tym przewlekłych oraz zwyrodnieniom dolnej części kręgosłupa. Leczenie? Długa, kosztowna i bolesna fizjoterapia. Jednak można tego uniknąć!

Poznaj parametry biurka i idealnego stanowiska do pracy siedzącej

W pracach administracyjnych, a także wielu innych zawodach, wykonywanie obowiązków przy biurku to podstawa. Dlatego specjaliści od ergonomii przeznaczyli dużo czasu i wykonali liczne badania, aby dopracować idealne warunki. Jakie to są?

  • blat powinien być przedłużeniem łokci, dlatego warto aby biurko miało możliwość regulacji wysokości, jeżeli takiego nie znajdziesz – wybierz odpowiedni fotel, np. VIOLLEXENON NET
  • miejsce na nogi to też ważny aspekt związany z ergonomią. Nie można zapomnieć o podnóżku o kącie nachylenia 10-15 stopni. Dla ciekawostki – każde stanowisko pracownika ZUSu jest wyposażone w taki dodatek;
  • pracownik powinien siedzieć 50-70 cm od biurka, szczególnie gdy obowiązki wykonuje za pomocą komputera;
  • monitor powinien stać tyłem lub bokiem do źródła światła. Warto też pamiętać, że górna krawędź musi znajdować się na wysokości wzroku, aby nie pochylać głowy (co zwiększa ryzyko rotacji kręgów w odcinku szyjnym);
  • duża powierzchnia blatu, która pozwoli na dobre ułożenie przedmiotów – na wyciągnięcie ręki. Ergonomia to nie tylko meble, ale i kultura pracy.

Idealne biurko? Mamy ich wiele, bo jak było wspomniane, wszystko zależy od charakteru pracy. Jeden pracownik będzie potrzebować dużej powierzchni roboczej, gdy inny regulacji pochylenia blatu. Jednak naszym zdaniem, podstawą to możliwość podnoszenia wysokości blatu, a znajdziemy ją m.in. w systemie YAN T, choć zamiast wskazywać naszych faworytów, zachęcamy do kontaktu z doradcami naszego sklepu. Dobiorą najlepsze rozwiązanie pod tryb i charakter pracy Państwa pracowników.

 

Opracowanie: Office Group

producenci

MDD
OFFICE GROUP
PROFIM
BEJOT
NOWY STYL
MARBET STYLE
MEBELUX
KJK
WUTEH

zapytaj o szczegóły

Doradca, Projektant
Warszawa i okolice:

Krzysztof Michalski:
email: k.michalski@officegroup.pl, tel. 501 106 934